Leto je pred nami. Tento rok budeme dovolenkovať pravdepodobne všetci na Slovensku. Dúfame, že slniečko bude svietiť a Vy budete potrebovať slnečné okuliare :) Poďme sa na to pozrieť, ako si vybrať tie pravé pre Vás. Začneme technickými parametrami a potom prejdeme na dizajn.
Základné pojmy:
UV filter: to sa nemusí vysvetlovať, ale pozrime sa na to bližšie. UV filter je vždy UV400 filter. UV (ultra violet-ultra fialový) je vlnový rozsah medzi 10nm a 400nm. Tento vlnový rozsah je to škodlivé svetlo ktoré potrebujeme odfiltrovať. Niekedy sú zákazníci v domnení že čím vyššie čislo tým lepšie. Toto ale nie je faktor ochrany ako sa uvádza na krémoch na opaľovanie. Tu je to vždy UV400 filter, ktorý filtruje škodlivé svetlo v rozsahu 10nm - 400nm :) Tento filter je to najdôležitejšie čo okuliare musia mať, aby chránili Váš zrak.
Tmavý filter: Tmavý filter určuje priepustnosť svetla (nie UV žiarenia). Ak sú okuliare tmavšie neznamená to že zachytia viac UV žiarenia. Okuliare môžu byť aj svetlé, takmer priehľadné a UV filter filtruje škodlivé žiarenie na 100%. Tmavý filter je tu od toho aby sa Vám pozeralo komfortnejšie. Označuje sa skratkami:
CAT0 - priepustnosť svetla 80-100% (imidžové okuliare)
CAT1 - priepustnosť svetla 43-80% (veľmi svetlé okuliare, vhodné do zamračeného počasia)
CAT2 - priepustnosť svetla 18-43% (svetlé okuliare, vhodné do premenlivého počasia)
CAT3 - priepustnosť svetla 8-18% (tmavé okuliare, vhodné do slnečného počasia)
CAT4 - priepustnosť svetla 3-8% (veľmi tmavé okuliare, vhodné do extrémnych podmienok, kde je silné slnko, ako sú hory)
Najčastejšou kategóriou je CAT3. Tieto okuliare sú vhodné na šoférovanie. CAT4 sú už veľmi tmavé a na šoférovanie sa neodporúčajú.
Polarizačný filter - Predstavte si, že ste pri vode. Oproti Vám svieti slnko a aby toho nebolo málo, ešte sa aj odráža od vodnej hladiny a Vy dostávate dvojnásobné osvetlenie. To svetlo, ktoré sa odráža, sa dá z veľkej časti odfiltrovať. Presne na to slúži polarizačný filter. V okuliaroch je polarizačný filter natočený horizontálne. Tým okuliare dosiahnu to, že polarizačný filter eliminuje horizontálne odrazené svetlá. A to napríklad od vody, mokrej alebo lesklej vozovky, od čelných skiel a kapoty áut. Preto sú polarizačné okuliare výborné predovšetkým na šoférovanie, dovolenku, pobyt pri vode, rybolov a rôzne športy. Nosiť ich ale môžete vždy. Obraz je ostrejší a bez rušivých odleskov. Ak raz skúsite polarizačné okuliare, iné už nebudete chcieť :)
Fotochromatická vlastnosť - Fotochromatická vlastnosť prispôsobuje zatmavenie šošoviek svetelným podmienkam. Čím silnejšie je slnko, tým tmavšie budú šošovky. Ak sa zamračí, šošovky sa znovu zosvetlia. Vhodné predovšetkým pre premenlivom počasí.
Použité materiály:
Kovové, plastové, drevené? Každému vyhovuje niečo iné. Poďme sa pozrieť na prednosti každých z nich.
Kovové - Hlavnou výhodou je vyššia odolnosť. V našej ponuke nájdete okuliare, ktorých rámy sú zhotovené so zliatiny aluminium a magnesium, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou a nízkou váhou. Takmer u všetých modelov z týchto materiálov sú súčasťou aj mechanické/pružinové pánty, vďaka ktorým majú stranice istú pružnosť a takzv. mechanické dovieranie.
Plastové - Plast je najčastejšie používaný materiál pri slnečných okuliaroch. Vyznačuje sa nízkou hmotnosťou. Používa sa PC (polykarbonát), pevný a odolný plast. Vybrané modely sú z materiálu TR90, čo je pružný a extrémne odolný plast.
Drevené - Novým trendom sú drevené okuliare. Je to štýlové a ekologické riešenie. Prevažne sa používa bambus, ktorý rastie rýchlosťou až 90cm za 24 hodín.
Materiál šošoviek - Používa sa najčastejšie PC (polykarbonát) alebo modernejší materiál TAC (triacetate cellulose) - odolný materiál pre vysokokvalitné šošovky.
Okuliarové pánty - Môžu byť plastové, čo sa používa prevažne pri športových modeloch. Stranice sú tam širšie a tak je dostatočne veľká plocha na pevné pánty. Pri iných modeloch s užšími stranicami dbajte na to aby mali kovové pánty. Malý plastový pánt Vám nemusí vydržať dlho. Všetky naše modely okrem športových majú kovové pánty. Vybrané modely majú aj pružinové pánty s mechanickým dovieraním.
Vyberte si podľa účelu použitia:
Okuliare máme rozdelené do kategórií, čo Vám uľahčí výber. Či už je to šport, šoférovanie, alebo je to podľa tvaru-wayfarer, cateye,pilotky. Alebo podľa pohlavia, pánske a dámske.
Pri okuliaroch na šoférovanie nájdete modely ktoré majú pätky na nos. Tie sú lepšie v tom, že odstávajú mierne od tváre. V lete ak je v aute horúco a nemáte pustenú klímu, môže sa Vám potiť tvár, vtedy sú lepšie okuliare s pätkami na nos. Ich nevýhodou je, že ak si ich dáte hore na hlavu (napr. ked nesvieti slnko) pätky sa Vám môžu zamotať do vlasov.
V prípade že máte dlhé vlasy, je lepšie vybrať si okuliare bez pätiek. Resp. pätky sú integrované, jednoliate v ráme. Takéto modely tiež nájdete v kategórii "na šoférovanie".
Ak chcete aby Vám nebolo vidieť do očí, tak sú vhodne zrkadlovky. Sklá sú zrkadlové, rôznych farieb.
Pre fajnšmekrov tu máme fotochromatické polarizačné okuliare. Sú vhodné predovšetkým do premenlivého počasia. Tak ako sme spomínali vyššie, fotochromatická vlastnosť prispôsobuje zamtavenie šošoviek aktuálnym svetelným podmienkam.
Na rôzne športy, či už je to cyklistika, alebo tutistika v horách nájdet výyborné modely, ktoré budu dokonale lemovať Vašu tvár a ochránia oči nie len pred slnkom, ale aj pred prachom a vetrom nájdete v kategóorii "športové".
Pre bežné nosenie, alebo na dovolenku si vyberiete podľa tvaru, alebo pohlavia. Dámske, pánske, cateye, pilotky, wayfarer. Ak neviete ktorý tvar sa Vám bude hodiť najviac, pozrite si tabuľku nižšie, alebo si prečítajte článok kliknutím na tento odkaz.
Veríme, že sme Vám s výberom aspoň trocha pomohli a že ste sa dozvedeli užitočné informácie, ako si vybrať kvalitné polarizačné slnečné okuliare nie len na leto.